Eaton FDC3150VSH09
SKU: CS4875845MPN: FDC3150VSH09UPC/EAN: 786679082331
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Stainless steel, Load side, Naval, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDC |
| Class | Naval |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Stainless steel |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |