Eaton FDC3125VWA02H09U62
SKU: CS4875838MPN: FDC3125VWA02H09U62Alternate Part #: SPECIAL709UPC/EAN: 786679082300
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, No term., 1A-1B rear w/left pigtail, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with left pigtail |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDC |
| Class | Naval |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac rear with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |