Eaton FDC3125LS05
SKU: CS4875832MPN: FDC3125LS05UPC/EAN: 786679082270
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Line/load, 48-127 Vac or 48-60 Vdc same side w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDC |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc left pigtail same side |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |