Eaton FDB3150VL
SKU: CS4875604MPN: FDB3150VLAlternate Part #: 6628C36G99UPC/EAN: 786679093429
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDB |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |