Eaton FDB3125VU61
SKU: CS4875574MPN: FDB3125VU61UPC/EAN: 782114985540
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Load side, Imperial, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac same side with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |