Eaton FDB3100VW
SKU: CS4875538MPN: FDB3100VWUPC/EAN: 786679043271
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |