Eaton FDB3025V
SKU: CS4875459MPN: FDB3025VAlternate Part #: 6628C35G86UPC/EAN: 786679093528
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,180.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 25A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDB |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4875459 |
|---|---|
| MPN | FDB3025V |
| Alternate Part # | 6628C35G86 |
| UPC/EAN | 786679093528 |


