Eaton FDB2150D11
SKU: CS4875425MPN: FDB2150D11UPC/EAN: 782113922287
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load end cap assembly, Imperial
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |