Eaton FDB2110LA06
SKU: CS4875413MPN: FDB2110LA06UPC/EAN: 786679055717
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 110A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 1A-1B rear w/ right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDB |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |