Eaton FDB2020VL
SKU: CS4875378MPN: FDB2020VLAlternate Part #: 6629C10G85UPC/EAN: 782114654118
Eaton Series C complete molded case circuit breaker




$939.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 20A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDB |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4875378 |
|---|---|
| MPN | FDB2020VL |
| Alternate Part # | 6629C10G85 |
| UPC/EAN | 782114654118 |
