Eaton FAZ-C63/1N
SKU: CS4874729MPN: FAZ-C63/1NAlternate Part #: 278680UPC/EAN: 04015082786809
Eaton FAZ supplementary protector





$70.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton FAZ supplementary protector,UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector,Medium levels of inrush current are expected,63 A,15 kAIC,Single-pole,240 V,5-10X /n,50-60 Hz,Standard terminals,C Curve
Attributes
| Amperage Rating | 63 A |
| Application | Suitable for applications where medium levels of inrush current are expected |
| Circuit Protection | C curve |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Interrupt Rating | 15 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Terminals | Standard |
| Trip Type | 5-10X /n |
| Type | UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4874729 |
|---|---|
| MPN | FAZ-C63/1N |
| Alternate Part # | 278680 |
| UPC/EAN | 04015082786809 |




