Eaton FAZ-C1.5/2-RT
SKU: CS4874378MPN: FAZ-C1.5/2-RTAlternate Part #: 102199UPC/EAN: 04015081020751
Eaton FAZ branch protector





$101.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton FAZ branch protector,UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector,Medium levels of inrush current are expected,1.5 A,15 kAIC,Two-pole,277/480 V,5-10X /n,50-60 Hz,Ring-tongue terminals,C Curve
Attributes
| Amperage Rating | 1.5 A |
| Application | Suitable for applications where medium levels of inrush current are expected |
| Circuit Protection | C curve |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Interrupt Rating | 15 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Ring-tongue |
| Trip Type | 5-10X /n |
| Type | UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector |
| Voltage Rating | 277/480V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4874378 |
|---|---|
| MPN | FAZ-C1.5/2-RT |
| Alternate Part # | 102199 |
| UPC/EAN | 04015081020751 |


