Eaton E68-SVDPRS0018-B
SKU: CS4873868MPN: E68-SVDPRS0018-BUPC/EAN: 786685384382
E68 series integral sensor valve

Contact us for pricing and availability
Product Details
E68 Series Integral Sensor Valve Zero Pressure Accumulation Sensor, Sensor dist: 10 Ft., Structural Polyurethane Foam encl, 100 mA max AC/DC, ISO SS Relay, 100 mA at 132Vac/DC, 4 Pin M12 Connector, 18-30 Vdc input, Polarized Retroreflective
Attributes
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 100 mA at 132Vac/DC |
| Enclosure Material | Structural polyurethane foam |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 4 |
| Input Voltage | 18-30 Vdc |
| Led Indicator | Beam status: red Valve status: red (on when output is on) |
| Maximum Ac Current | 100 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873868 |
|---|---|
| MPN | E68-SVDPRS0018-B |
| UPC/EAN | 786685384382 |
