Eaton E67-LRDP240-KLD
SKU: CS4873857MPN: E67-LRDP240-KLDUPC/EAN: 782114859377
Eaton E67 long-range PerfectProx background suppression photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E67 Series Long Range Perfect Prox Series Photoelectric Sensor, dist. 94 In., Iso SS Relay, 75 mA at 400V AC/DC, 4 Pin Dual Key Micro Connector, 20-132V AC/DC input, Thermal overload protection, auto reset, Background Suppression
Attributes
| Connection | M8 |
| Contact Configuration | Complementary NPN open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | ABS UL 94V-0 |
| Environmental Rating | IP66 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Stability: green Power: green Output: yellow |
| Maximum Ac Current | 75 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Mode | Background suppression |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and reverse polarity |
| Sensor Type | Clear object detector |
| Series | E71 |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873857 |
|---|---|
| MPN | E67-LRDP240-KLD |
| UPC/EAN | 782114859377 |

