Eaton E59-M12C110C02-D3NN
SKU: CS4873626MPN: E59-M12C110C02-D3NNAlternate Part #: 41-3190-110UPC/EAN: 786685105529
Eaton E59 iProx programmable inductive proximity sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Iprox Series Tubular Inductive Proximity Sensor Enclosure, 0.47 dia, Sensor dist 10 mm, Complementary NPN Open Collector, 500 mA at 6-30 Vdc, 300 mA at 32-48 Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 6-48 Vdc input, \<3% of sensing dist. accuracy
Attributes
| Accuracy | < 3% of sensing distance |
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | Complementary NPN open collector |
| Contact Rating | 500 mA at 6-30 Vdc, 300 mA at 32-48 Vdc |
| Enclosure Material | Front cap: polyphenylene sulfide End bell: polycarbonate Tube: stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67, IP69K |
| Input Voltage | 6-48 Vdc |
| Led Indicator | Green power up turns red when output energized |
| Maximum Dc Current | 500 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Inductive proximity |
| Series | E59 |
Specifications
| SKU | CS4873626 |
|---|---|
| MPN | E59-M12C110C02-D3NN |
| Alternate Part # | 41-3190-110 |
| UPC/EAN | 786685105529 |






