Eaton E58CAL18A2E2
SKU: CS4873532MPN: E58CAL18A2E2UPC/EAN: 782113147482
Eaton harsh-duty sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton harsh-duty sensor, E58 Series Tubular Plastic Body Photoelectric Sensor, 0.71 diameter, Forward Viewing, Sensor distance: 80 Ft., Stainless Steel enclosure, 9.8 Ft. ( 3m ) Cable, 20–264 Vac 50/60 Hz or 15–30 Vdc input
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 9.8 ft (3 m) cable |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Input Voltage | 20-264 Vac at 50/60 Hz, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Power on: red |
| Operating Mode | Thru-beam |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -4 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Through beam |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873532 |
|---|---|
| MPN | E58CAL18A2E2 |
| UPC/EAN | 782113147482 |

