Eaton E57SBL30A4
SKU: CS4873409MPN: E57SBL30A4UPC/EAN: 782113686202
Eaton E57 inductive proximity sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E57 Premium+ Series Short Body Tubular Inductive Proximity Sensor Enclosure, 1.18 dia, dist. 10 mm, 2-Wire AC, NC, 250 mA at 40-240Vac, 6.6 Ft. (2m) Cable, 40–250 Vac input, Short circuit protected, Shielded, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Accuracy | < 3% |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NC |
| Contact Rating | 250 mA at 40-240Vac |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | IP67, IP69K NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P |
| Input Voltage | 40-250 Vac |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 250 mA |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit protected |
| Sensor Type | Inductive proximity |
| Series | E57 |
Specifications
| SKU | CS4873409 |
|---|---|
| MPN | E57SBL30A4 |
| UPC/EAN | 782113686202 |




