Eaton E57SBL30A2S10
SKU: CS4873407MPN: E57SBL30A2S10UPC/EAN: 786689217419
Eaton E57 inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E57 Premium+ Series Short Body Tubular Inductive Proximity Sensor, 30mm dia, 2-Wire AC/DC, NC, 250 mA at 40-240Vac/20-250Vdc, PVC, Shielded, , 32 Ft(10m) Cable
Attributes
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 32 ft (10m) cable |
| Contact Configuration | 2-wire AC/DC, NC |
| Contact Rating | 250 mA at 40-240Vac/20-250Vdc |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | IP67, IP69K NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P |
| Input Voltage | 40-250 Vac, 20-250 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 250 mA |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit protected |
| Sensor Type | Inductive proximity |
| Series | E57 |
Specifications
| SKU | CS4873407 |
|---|---|
| MPN | E57SBL30A2S10 |
| UPC/EAN | 786689217419 |



