Eaton E57-30GS10-D
SKU: CS4872774MPN: E57-30GS10-DUPC/EAN: 782114288856
Product Details
Attributes
| Accuracy | < 2% |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | 2-wire DC, NO |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Nickel plated brass |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 100 mA |