Eaton E51SCL6P20
SKU: CS4872414MPN: E51SCL6P20UPC/EAN: 782113907833
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor Factory Sealed Pre-Wired Switch Body, Die Cast Zinc enclosure, 1.0 A max AC, L1 Switched, 1.0 A Solid State Output, 20 Ft. ( 6.1m ) Cable, 120Vac input, None, 20 Ft. ( 6.1m )
Attributes
| Cable Type | SOOW-A |
| Connection | 20 ft (6.1 m) cable |
| Contact Configuration | L1 switched |
| Contact Rating | 1.0A Solid State Output |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 120 Vac |
| Led Indicator | One LED for each output Lights when output is ON |
| Maximum Ac Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4872414 |
|---|---|
| MPN | E51SCL6P20 |
| UPC/EAN | 782113907833 |

