Eaton E47CMS22Y1
SKU: CS4871586MPN: E47CMS22Y1UPC/EAN: 786685879451
Eaton E47 limit switch






$16.29
Unit1 in stock
Product Details
Eaton E47 limit switch, E47, Straight lever, Screw Terminals, 20A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Attributes
| Actuator | Straight lever |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1-SPDT (form C) |
| Contact Rating | 20A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Mineral filled phenolic |
| Environmental Rating | NEMA 1 |
| Maximum Ac Current | 20 A |
| Maximum Dc Current | 20 A |
| Operating Speed | 0.01 mm/s-1m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E47 |
| Type | E47 |
Specifications
| SKU | CS4871586 |
|---|---|
| MPN | E47CMS22Y1 |
| UPC/EAN | 786685879451 |











