Eaton E2LM3600MXW
SKU: CS4868746MPN: E2LM3600MXWAlternate Part #: 6613C94G65UPC/EAN: 782114209141
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$10,733.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2LM, Complete breaker, Interchangeable magnetic only trip, 2000-4000A trip rating, Three-pole, 600A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc, Without terminals, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2LM |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 1000Y/577 Vac 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac 42 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 2000-4000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 2000-4000 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 1000Y/577 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868746 |
|---|---|
| MPN | E2LM3600MXW |
| Alternate Part # | 6613C94G65 |
| UPC/EAN | 782114209141 |




