Eaton E2K3400TMR
SKU: CS4868613MPN: E2K3400TMRAlternate Part #: 6602C12G10UPC/EAN: 786679061671
Eaton E2 mining molded case circuit breaker trip unit





$1,228.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining molded case circuit breaker trip unit, K-frame, E2K, Interchangeable thermal-magnetic trip, 1750-3500A, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Trip unit |
| Circuit Breaker Type | E2K |
| Class | Mining |
| Frame | K |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 1750-3500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Trip Rating | 1750-3500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty trip unit only |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868613 |
|---|---|
| MPN | E2K3400TMR |
| Alternate Part # | 6602C12G10 |
| UPC/EAN | 786679061671 |


