Eaton E2K3225TD
SKU: CS4868567MPN: E2K3225TDAlternate Part #: 6602C11G08UPC/EAN: 786679061534
Eaton E2 mining molded case circuit breaker trip unit





$979.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining molded case circuit breaker trip unit, Series C, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 25 kAIC at 600V, 10 kAIC at 250 Vdc, Three-pole, 250 Vdc, 600V max, 225A, 500-1000A magnetic trip, Interchangeable thermal-magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Trip unit |
| Circuit Breaker Type | E2K |
| Class | Mining |
| Frame | K |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 500-1000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Trip Rating | 500-1000 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty trip unit only |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868567 |
|---|---|
| MPN | E2K3225TD |
| Alternate Part # | 6602C11G08 |
| UPC/EAN | 786679061534 |


