Eaton E2KW3200W
SKU: CS4868524MPN: E2KW3200WAlternate Part #: 1482D63G05UPC/EAN: 786685886800
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker

$8,479.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Mining Molded Case Circuit Breaker, 200A, 1200V, Three-pole, Thermal-magnetic, 1000-2000A, Without terminals
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2KW |
| Class | Mining |
| Frame | K |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 1200 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1000-2000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 1000-2000 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 1200 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868524 |
|---|---|
| MPN | E2KW3200W |
| Alternate Part # | 1482D63G05 |
| UPC/EAN | 786685886800 |
