Eaton E2J3250TMK
SKU: CS4868353MPN: E2J3250TMKAlternate Part #: 6621C59G07UPC/EAN: 786679060919
Eaton E2 mining molded case circuit breaker trip unit





$1,185.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining molded case circuit breaker trip unit, trip unit only, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, 10 kAIC at 250 Vdc, Three-pole, 250 Vdc, 600V max, 1000-2000A magnetic trip, Interchangeable thermal-mag trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Trip unit |
| Circuit Breaker Type | E2J |
| Class | Mining |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 1000-2000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Trip Rating | 1000-2000 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty trip unit only |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868353 |
|---|---|
| MPN | E2J3250TMK |
| Alternate Part # | 6621C59G07 |
| UPC/EAN | 786679060919 |

