Eaton E2F150TMU86
SKU: CS4868206MPN: E2F150TMU86Alternate Part #: 84E0195UPC/EAN: 782116890736
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, F-frame, E2F, Non-interchangeable magnetic only trip, 450-1500A trip rating, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, Line and load, Mining, 208-240 Vac rear w/ right pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2F |
| Class | Mining |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 450-1500 A |
| Trip Type | Non-interchangeable magnetic only |
| Undervoltage Release | 208-240 Vac rear with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |