Eaton EU1E-SWD-1CX
SKU: CS4867987MPN: EU1E-SWD-1CXUPC/EAN: 786685985916
Eaton SmartWire-DT intelligent wiring system

Contact us for pricing and availability
Product Details
Smartwire-DT IP67 I/O, Single T housing, 1x encoder input, 3 ch, 24V, 15 kHz
Attributes
| Amperage Rating | 4A |
| Enclosure | Single T housing |
| Frequency Rating | 15 kHz |
| Number Of Inputs | 1 encoder |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -18 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Voltage Rating | 24 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4867987 |
|---|---|
| MPN | EU1E-SWD-1CX |
| UPC/EAN | 786685985916 |
