Eaton EHD3100V
SKU: CS4866255MPN: EHD3100VAlternate Part #: 6628C39G96UPC/EAN: 786679397947
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |