Eaton EHD3100LH01
SKU: CS4866252MPN: EHD3100LH01Alternate Part #: 6627C10G96UPC/EAN: 786679110713
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,445.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 400 Hz, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 400 Hz |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4866252 |
|---|---|
| MPN | EHD3100LH01 |
| Alternate Part # | 6627C10G96 |
| UPC/EAN | 786679110713 |


