Eaton EHD2040VH09
SKU: CS4866026MPN: EHD2040VH09UPC/EAN: 786679095546
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$872.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 40A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Load side, Naval, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Class | Naval |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4866026 |
|---|---|
| MPN | EHD2040VH09 |
| UPC/EAN | 786679095546 |

