Eaton EHD2025VWD1
SKU: CS4865993MPN: EHD2025VWD1UPC/EAN: 786679040027
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 25A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Without terminals, line and load end caps, Imperial, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals, line and load end caps |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4865993 |
|---|---|
| MPN | EHD2025VWD1 |
| UPC/EAN | 786679040027 |

