Eaton EHB3D04A1KT0G20000
SKU: CS4865811MPN: EHB3D04A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4768-40012AUPC/EAN: 786689095260
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0 A, 1.5 hp 480 V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp with iso contactor man byp with aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on fault VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865811 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-40012A |
| UPC/EAN | 786689095260 |

