Eaton EHB0591A1KT0G20000
SKU: CS4865803MPN: EHB0591A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4770-10088AUPC/EAN: 786689146573
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 59.4A, 20 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 59.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | bypass run) fault Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865803 |
|---|---|
| MPN | EHB0591A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-10088A |
| UPC/EAN | 786689146573 |