Eaton EGS4063FFGV
SKU: CS4865708MPN: EGS4063FFGVAlternate Part #: 67B3634G13UPC/EAN: 782116146727
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$1,613.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 63A, 600Y/347 Vac, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 22 kAIC at 600Y/347 Vac, Line and load, Not UL rated, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 63 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 22 kAIC at 600Y/347 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series G |
| Special Features | Not UL rated |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4865708 |
|---|---|
| MPN | EGS4063FFGV |
| Alternate Part # | 67B3634G13 |
| UPC/EAN | 782116146727 |
