Eaton EGS0274B220000000R
SKU: CS4865473MPN: EGS0274B220000000RAlternate Part #: 3-4524-0005AUPC/EAN: 786670008330
Eaton PowerXL DG1 enclosed adjustable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DG1 enclosed adjustable frequency drive, 20 hp, Circuit breaker disconnect, 480V, Three-phase, Low overload, 27A output, NEMA 12, 480V, Brake Chopper
Attributes
| Amperage Rating | 27A output |
| Brake Chopper | Brake chopper |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 20 hp |
| Input Voltage | 480 V |
| Output Voltage | 480 V |
| Overload Current | Low overload |
| Phase | Three-phase |
| Series | DG1 |
| Special Features | Circuit breaker disconnect |
| Type | Standard |
Specifications
| SKU | CS4865473 |
|---|---|
| MPN | EGS0274B220000000R |
| Alternate Part # | 3-4524-0005A |
| UPC/EAN | 786670008330 |
