Eaton EGH4032AFGV
SKU: CS4865159MPN: EGH4032AFGVAlternate Part #: 67B3639G03UPC/EAN: 782116148929
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$2,187.58
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Adjustable thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 32A, 600Y/347 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600Y/347 Vac, Line and load, Not UL rated, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 32 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600Y/347 Vac 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series G |
| Special Features | Not UL rated |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4865159 |
|---|---|
| MPN | EGH4032AFGV |
| Alternate Part # | 67B3639G03 |
| UPC/EAN | 782116148929 |

