Eaton EGH3030FFWV
SKU: CS4865082MPN: EGH3030FFWVAlternate Part #: 67B3643G36UPC/EAN: 786685913087
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$1,553.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 30A, 600Y/347 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600Y/347 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600Y/347 Vac 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Fixed |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4865082 |
|---|---|
| MPN | EGH3030FFWV |
| Alternate Part # | 67B3643G36 |
| UPC/EAN | 786685913087 |


