Eaton EGH3030FFGS3
SKU: CS4865080MPN: EGH3030FFGS3UPC/EAN: 782116014514
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$2,600.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 30A, 600Y/347 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600Y/347 Vac, Line/load, 380-600 Vac w/ left pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 600Y/347 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Shunt Trip | 380-600V left |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4865080 |
|---|---|
| MPN | EGH3030FFGS3 |
| UPC/EAN | 782116014514 |




