Eaton EGE7125AFGV
SKU: CS4864878MPN: EGE7125AFGVAlternate Part #: 67B3653G09UPC/EAN: 782116149520
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$3,979.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Complete breaker, adj. therm., fixed mag. trip, Four-pole, 125A, 600Y/347 Vac, 35 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600Y/347 Vac, Line/load, 50°C, 100% prot. neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600Y/347 Vac 25 kAIC at 480 Vac 35 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4864878 |
|---|---|
| MPN | EGE7125AFGV |
| Alternate Part # | 67B3653G09 |
| UPC/EAN | 782116149520 |
