Eaton EGC3032FFGQ01
SKU: CS4864539MPN: EGC3032FFGQ01UPC/EAN: 786685446387
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$4,145.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 32A, 600Y/347 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600Y/347 Vac, Line/load, Not UL rated, 15-100A line side
Attributes
| Amperage Rating | 32 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Current Limiter | 15-100A line side |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 35 kAIC at 600Y/347 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Special Features | Not UL rated |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4864539 |
|---|---|
| MPN | EGC3032FFGQ01 |
| UPC/EAN | 786685446387 |
