Eaton EGB7050AFGV
SKU: CS4864497MPN: EGB7050AFGVAlternate Part #: 67B3652G05UPC/EAN: 782116149391
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$1,286.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Adjustable thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 50A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz, 100% protected neutral pole
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4864497 |
|---|---|
| MPN | EGB7050AFGV |
| Alternate Part # | 67B3652G05 |
| UPC/EAN | 782116149391 |

