Eaton EGB7035FFGV
SKU: CS4864491MPN: EGB7035FFGVAlternate Part #: 67B3644G08UPC/EAN: 782116147748
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$1,256.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 35A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz, 100% protected neutral pole
Attributes
| Amperage Rating | 35 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4864491 |
|---|---|
| MPN | EGB7035FFGV |
| Alternate Part # | 67B3644G08 |
| UPC/EAN | 782116147748 |
