Eaton EGB4125AFGV
SKU: CS4864472MPN: EGB4125AFGVAlternate Part #: 67B3636G09UPC/EAN: 782116148714
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Adjustable thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 125A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, Metric, 50°C, 50/60 Hz, 0% protected neutral pole
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |