Eaton EGB3125FFGA1
SKU: CS4864413MPN: EGB3125FFGA1UPC/EAN: 782116139231
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 125A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, Metric, 1A-1B with right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B with right pigtail |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 240 Vac |