Eaton EGB3100FFWX9Y1
SKU: CS4864405MPN: EGB3100FFWX9Y1UPC/EAN: 786685109831
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 100A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, W/o terminals, optional line or load
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 480 Vac |