Eaton EGB3040FFWV
SKU: CS4864337MPN: EGB3040FFWVAlternate Part #: 67B3640G39UPC/EAN: 786685912998
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$947.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 40A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Fixed, suitable for reverse feed |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4864337 |
|---|---|
| MPN | EGB3040FFWV |
| Alternate Part # | 67B3640G39 |
| UPC/EAN | 786685912998 |




