Eaton EGB3040FFES10305
SKU: CS4864332MPN: EGB3040FFES10305Alternate Part #: SPECIAL958UPC/EAN: 782116218202
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$2,115.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 40A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line/load end caps, 208-380 Vac or 110-127 Vdc rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Shunt Trip | 24-60V left with 48 in leads and test, adjust, and mark |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4864332 |
|---|---|
| MPN | EGB3040FFES10305 |
| Alternate Part # | SPECIAL958 |
| UPC/EAN | 782116218202 |

