Eaton ED3175VL
SKU: CS4864139MPN: ED3175VLUPC/EAN: 782116047017
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, ED, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 175A, 240 Vac, 125 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Calibration | 50°C |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |