Eaton ED3175V
SKU: CS4864138MPN: ED3175VUPC/EAN: 782113982755
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,771.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, ED, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 175A, 240 Vac, 125 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, Load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | ED |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4864138 |
|---|---|
| MPN | ED3175V |
| UPC/EAN | 782113982755 |


